سنگ ماه تولد چیست؟

معرفی کامل سنگ ماه تولد و خواص آنها بر اساس طالع بینی و تقویم نجومی

سنگ ماه تولد از گذشته ها مورد توجه قرار داشته و برای بهیود کیفیت زندگی از آن استفاده میکردند. اعتقاد بر این است که انسانی بسته به ماه تولد خودش با یک یا چندین سنگ و گوهر همخوانی کامل دارد و با استفاده از سنگ ماه تولد میتواند انرژی های درونی خود را به حداکثر میزان برساند.

قدیمیترین گزارشھا در مورد خواص درمانی گوھرھا به ھزاره ۴ پیش از میلاد باز می گردد. چنین به نظر می رسد که کتیبه ھای سومری و متون علوم ودایی مربوط به ھند باستان، کھن ترین آثار بر جای مانده از این دانش قدیمی می باشند. در طب سنتی ھندی، دستورات دقیقی در مورد تهیه پودر، خمیر و الگزیر (مخلوط حاوی الکل) با سنگھای شفابخش وجود دارد. متون و دستورات این طب تا به امروز حفظ شده و توسط پزشکان آن در سراسر دنیا و بخصوص در آمریکا، اروپا و ھند بکار گرفته می شود.

اهمیت سنگ درمانی در چین و روم باستان

در چین باستان نیز درمانگران از خواص ارتعاشی سنگھا آگاه بوده اند. کتاب امپراطور زرد (حدود ۵٠٠سال قبل) که توسط پی یو نگاشته و گردآوری شده دارای توضیحات فراوانی در مورد گوھرھا و تاثیر آنھا بر بدن انسان است. امروزه نیز کشور چین یکی از بزرگترین عرضه کنندگان گوھرھا و سنگھای شفابخش در سراسر دنیا است.

ارسطو فیلسوف مشھور یونانی نیز از قدرت ویژه و منحصر به فرد سنگھای شفابخش صحبت کرده است. رومیان نیز تحت تاثیر آموزه ھای یونان و سایر تمدنھای باستانی، ھمواره سنگھای صیقل داده شده را برای رفع بیماری و بد شانسی با خود حمل کرده و در جنگ ھا در زره و سپر و شمشیر خود از آنھا استفاده می کردند.

سنگ ماه تولد در اسلام

در دین مبارک اسلام نیز استفاده از انگشتر با نگین عقیق، فیروزه، و حجر الشمس به مومنین توصیه شده و با استناد به کتب دینی، ائمه اطھار غالبا نگین انگشتری بر دست داشته اند. دانشمندان ایرانی در دوره پس از اسلام نیز توجه و عنایت ویژه ای به گوھرھا و سنگھای شفابخش داشته اند که از این میان می توان به صباح بن عمران از جواھر شناسان عھد ھارون الرشید خلیفه عباسی و عطاربن محمد، منجم و مولف کتاب منافع الحجار اشاره نمود. ابن سینا، حکیم عالی قدر پارسی نیز، در درمان تمایل به خودکشی از سیترین استفاده می کرده است.

حجر الشمس

حجر الشمس چیست

مهمترین کاربرد سنگها در امور طبیعی و درمانی نقش آنها در تبدیل و تبادل انرژی است. اگر بخواهیم به شکل خلاصه راجع به سنگها اظهار نظر کنیم باید بگوییم که آنها در واقع واسطه تبدیل، تقویت و تبادل انرژی میان طبیعت با انسان و اجزای دگیر طبیعت هستند.

 

معرفی کامل سنگ ماه تولد

سنگ ماه تولد فروردین:

سنگ هایی همچون الماس ، جاسپر ، گارنت، توپاز زرد، آکومارین، سنگ خون، عقیق سرخ و یاقوت سرخ سنگ های متولدین فروردین ماه می باشد، که به شرح ویژگی بعضی از این سنگ ها می پردازیم:

خواص سنگ الماس : سنگ الماس مهمترین سنگ ماه تولد فروردین می باشد . الماس یکی از گران بها ترین و زیباترین گوهر های موجود در طبیعت می باشد . سنگ الماس از سیاره مریخ انرژی دریافت می‌کند و به فرد استفاده کننده منتقل می‌کند . این سنگ درخشان در رنگ های متفاوتی از جمله بی رنگ ، سفید ، آبی ، زرد و صورتی (کمیاب) موجود می باشد . استفاده از این سنگ موجب محبت در میان زوجین می شود . همچنین قدرت اراده و انتخاب را بالا می برد . این گوهر باعث دور شدن افسردگی و ناراحتی از بدن افراد می‌شود و همچنین موجب تقویت حافظه می شود .

خواص سنگ جاسپر: جاسپر خواص آرامش بخشی زیادی دارد و موجب تعادل روح و روان انسان می شود . استفاده از این سنگ بردباری انسان را افزایش می‌دهد و افکار شیطانی را از انسان دور می کند .

خواص سنگ توپاز زرد: این گوهر زرد رنگ متحد کننده نیروهای هستی است و موجب ایجاد آرامش و انرژی درمانی می‌شود . این سنگ زیبا به عنوان یک ابزار درمانی احساسات می باشد . استفاده از توپاز زرد باعث ایجاد اعتماد به نفس می شود و همچنین ترس و استرس را از افراد به دور می‌کند .

خواص سنگ آکومارین: آکومارین برای تبدیل دشمنی ها به دوستی بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد . این سنگ زیبا باعث احیای عشق بین زوجین می‌شود . این سنگ ، سنگ اصلی متولدین ماه اسفند می باشد.

سنگ ماه تولد اردیبهشت:

سنگ هایی همچون زمرد ، گارنت ، آونتورین ، مالاکیت سبز ، یاقوت کبود ، کهربا ، فیروزه ، سنگ مرجان و کوارتز صورتی ، سنگ های متولدین ماه اردیبهشت می باشند که خواص خاص خود را دارند که به شرح خاصیت بعضی از این سنگ ها می پردازیم :

خواص سنگ زمرد : سنگ زمرد اصلی ‌ترین و مهم ‌ترین سنگ ماه تولد اردیبهشت می باشد . رنگ سبز زمرد بر اساس روانشناسی رنگ ها با عکس افزایش قوه ی خلاقیت در انسان می شود . سیاره‌ ای که سنگ زمرد از آن انرژی می گیرد ، ونوس می باشد و این سنگ ، سنگی است عاطفی . این سنگ به روابط عاشقانه رنگ و روح می بخشد . استفاده از این سنگ زایمان را راحت می کند و دندان ها را تقویت می کند . استفاده از زمرد سبز افکار شیطانی را از انسان دور می کند .

خواص سنگ گارنت : سنگ گارنت ، اعتماد به نفس را در انسان افزایش می‌دهد . استفاده از این سنگ برای افرادی که خوابی پریشان دارند بسیار مناسب است . از دیگر خواص این سنگ می توان به خاصیت ضد افسردگی ، جلوگیری از پیشرفت سرطان در ابتدای آن ، اشاره کرد .

خواص سنگ یاقوت کبود : از خواص یاقوت کبود می توان به تقویت عملکرد غده تیروئید ، ایجاد آرامش ذهنی ، از بین بردن ترس و استرس ، تقویت عروق خونی و تنظیم جریان خونی اشاره کرد .

خواص سنگ کوارتز صورتی : این سنگ با رنگ صورتی ملایم ، انرژی بسیار ملایمی را به انسان منتقل می کند . این سنگ یک مرهم برای افرادی که دچار شکست عاطفی شده اند محسوب می شود . استفاده از این سنگ باعث از بین رفتن احساسات منفی همچون غم و ناراحتی و همچنین افسردگی می باشد و موجب ترویج احساساتی همچون عشق و آرامش می شود .

 

سنگ ماه تولد خرداد:

سنگ هایی همچون مروارید ، سنگ ماه ، یاقوت سفید ، سیترین ، چشم ببر ،زمرد ، الکساندریت و کریزوپراس ، سنگ های متولدین ماه خرداد می باشد . که به شرح حواص برخی از این سنگ ها می پردازیم . استفاده از هر یک از این سنگ ها باعث ایجاد تعادل روحی و روانی در متولدین ماه خرداد می شود و همچنین باعث منتقل شدن انرژی به بدن افراد می شود . که اکنون به شرح خواص برخی از این سنگ ها می پردازیم :

خواص سنگ مروارید : سنگ مروارید مهمترین سنگ ماه تولد خرداد محسوب می شود . مروارید به دو صورت یافت می شود . یکسری از مروارید ها به صورت طبیعی در دریا یافت می شوند و سایر مروارید ها به صورت پرورشی به وجود می آیند . از میان مروارید ها ، مروارید هایی که به صورت طبیعی در طبیعت یافت می شوند ، به علت وجود املاح معدنی ، انرژی بیشتری دارند و موجب انرژی درمانی در افراد می شوند . استفاده از مروارید موجب آزاد شدن انرژی درونی افراد می شود و همچنین سنگ مروارید انرژی های منفی درون افکار انسان را به خود جذب می کند .

خواص سنگ چشم ببر : از خواص سنگ چشم ببر برای متولدین ماه خرداد می توان به از بین بردن ترس و استرس ، از بین بردن بیماری فشار خون بالا ، از بین بردن مشکلات قلبی و عروقی و از بین بردن و یا بهبود تنگی نفس و آسم ، اشاره کرد . و همچنین استفاده از این سنگ باعث ایجاد تمرکز ذهنی در اشخاص می شود .

خواص سنگ الکساندریت : جواهر نادر و گران بهای الکساندریت باعث تقویت عشق ، صداقت ، وفاداری ، افزایش طول عمر ، تقویت اراده می شود . همچنین این سنگ خوشبختی ، شادی و عشق را به خود جذب می‌ کند .

خواص سنگ سیترین : سنگ سیترین نمایانگر صلح و دانش می باشد که بر نوع است . نوع اول ، سنگ های سیترین روشن هستند که باعث روشن شدن آگاهی افراد می شود . نوع دوم ، سنگ های سیترین تیره هستند که باعث دور شدن از افکار شیطانی و افکار منفی از انسان می شود . همچنین باعث ایجاد آرام و قرار در افراد می شود .

سنگ ماه تولد تیر :

سنگ های متولدین تیر ماه شامل ۴ سنگ یاقوت سرخ ، زمرد ، اوپال ، سنگ ماه و مروارید می باشد . یاقوت سرخ اصلی‌ ترین سنگ متولدین تیر ماه می باشد و سایر سنگ ها ، سنگ های فرعی متولدین این ماه است . هر یک از این سنگ ها از قدرت های نجومی بسیار بالایی برخوردار هستند که به انرژی درمانی افرادی که از این سنگها استفاده می کنند ، کمک بسیاری می کند . در اینجا به شرح خواص این سنگ ها می پردازیم :

خواص سنگ یاقوت سرخ : سنگ یاقوت سرخ یکی از ارزشمندترین و سخت ترین سنگ های شناخته شده در طبیعت می باشد که مهمترین سنگ ماه تولد تیر می باشد . این جواهر گران بها به بخت آوری مشهور می باشد . برای این منظور بر روی انواع تاج ها و انواع زیورآلات تزیینی مورد استفاده قرار می گیرد . این سنگ روحانی برای قلب و جریان خون بسیار مفید می باشد . همچنین با عکس نیرو بخشی به سیستم ایمنی بدن و از بین برنده بی حسی از بدن می شود . به همراه داشتن این سنگ به داشتن زایمانی ساده بسیار کمک می کند .

سنگ ماه تواد مرداد:

سنگ های متولدین مرداد ماه شامل زبرجد ، اونیکس ، عقیق سلیمانی سیاه ، بلور کوراتز ، توپاز طلایی ، الماس و تورمالین می شود . در صورت استفاده متولدین ماه مرداد از هر یک از این سنگ ها به خواص این سنگ‌ ها دست می یابند و می‌توانند غیر ممکن ها را ممکن سازند . که اکنون به شرح برخی از خواص این سنگ ها می پردازیم :

خواص سنگ زبرجد : این گوهر درخشان و قیمتی مهمترین سنگ ماه تولد مرداد می باشد . استفاده از زبرجد باعث نیرو بخشیدن به قلب و تقویت آن می شود . همچنین باعث از بین رفتن ناراحتی های قلبی می شود . این سنگ احساس ناراحتی ، افسردگی و اندوه را از بین می برد و روشن بینی و عشق را جایگزین آن می کند . استفاده از این سنگ باعث تصفیه و ایجاد تعادل در جسم فیزیکی انسان می شود .

خواص سنگ تورمالین : تورمالین یکی از زیباترین سنگ های متولدین ماه مرداد می باشد . تورمالین در رنگ های سبز ، صورتی ، قرمز و در موارد کمیاب بنفش یافت می شود . از خواص تورمالین سبز ، می توان به ایجاد نوعی آرامش و نوعی تعادل در ذهن اشاره کرد . سنگ تورمالین سبز به عنوان یک درمان کننده قوی برای انواع بیماری های قلبی ، فشار خون و آسم می باشد . از خواص تورمالین صورتی ، قرمز و بنفش می توان به تقویت از خودگذشتگی و تقویت بینش انسان اشاره کرد . همچنین استفاده از این سنگ گران بها باعث از بین بردن استرس ، اندوه و نگرانی می شود و عشق را در انسان تقویت می کند .

خواص سنگ اونیکس : سنگ اونیکس برای افرادی که قصد ترک عادات بد خود را دارند بسیار توصیه می شود . همچنین استفاده از این سنگ به ورزشکاران توصیه می شود چرا که باعث افزایش نیروی فیزیکی بدن می شود.

سنگ ماه تولد شهریور:

سنگ های متولدین شهریور ماه شامل یاقوت کبود ، یشم سبز ، جاسپر ، لاجورد ، کارنلین ، عقیق خزه ای ، سیترین و زیرکن می شود . از میان این سنگ ها ، یاقوت کبود اصلی ترین سنگ ماه شهریور می باشد . و مابقی سنگ های فرعی ماه شهریور محسوب می شوند . هریک از این سنگ ها انرژی های کیهانی قوی دارند که این انرژی را به فرد استفاده کننده منتقل می کنند . که اکنون به شرح برخی از خواص این سنگ ها می پردازیم :

خواص سنگ یاقوت کبود : بهترین و اصلی ترین سنگ ماه تولد شهریور ، یاقوت کبود می باشد . استفاده از این سنگ باعث ایجاد امنیت در افراد می شود . این جواهر زیبا ، قصه و افکار منفی و شیطانی را از انسان دور می کند و همچنین به همراه داشتن یاقوت کبود شرح دشمنان را از انسان به صورت کامل دور می کند و فکر انسان را راحت می کند . این سنگ شفابخش ، تقویت کننده حافظه ، فزاینده برکت و استحکام بخش عشق می باشد .

خواص سنگ یشم سبز : سنگ یشم سبز یا جید ، یکی از سنگ های بسیار زیبای این ماه می باشد که دارای ساختار و ویژگی های منحصر به فرد خود می باشد . سنگ یشم سبز برای فرد استفاده کننده ثروت ، طول عمر ، خودکفایی و روشن فکری به ارمغان می آورد و ذهن را از تنش های روزمره به دور می کند . از دیگر خواص این سنگ می توان به ایجاد خوش شانسی برای افراد و جذب دوستی اشاره کرد .

خواص سنگ کارنلین : این سنگ جادویی برای از بین بردن افسردگی و جایگزینی آرامش بسیار کاربردی است . همچنین افکار منفی و شیطانی را از انسان دور می کند . و به تعادل انرژی در بدن بسیار کمک می کند .

خواص سنگ عقیق خزه ای : عقیق خزه ای یا عقیق شجر یکی از ارزشمند ترین عقیق ها می باشد که باعث افزایش برکت در زندگی انسان ها و برآورده شدن نیازهای وی می شود . این جواهر جادویی با عکس از بین رفتن غم و اندوه از زندگی فرد می شود و همچنین باعث ایجاد انرژی برای کار در افراد می شود . عقیق شجر از گذشته تا امروز نماد ثروت است و همچنین طول عمر فرد استفاده را به همراه دارد.

 

سنگ های ماه تولد مهر :

سنگ هایی همچون اوپال ، لاجورد ، زبرجد ، یاقوت کبود و عقیق از سنگ های متولدین مهر ماه می باشد . این سنگ ها بیشترین مقدار ارتباط با ستاره های نجومی را دارند . متولدین مهر ماه با استفاده از سنگهای ماه تولد خود می توانند انرژی کائنات را به خوبی به خود جذب کنند . اکنون می خواهیم به شرح خواص برخی از این سنگ ها بپردازیم :

خواص سنگ اوپال : این جواهر جادویی اصلی ترین و مهمترین سنگ ماه تولد مهر می باشد . سنگ نیمه شفاف و ارزشمند اوپال باعث افزایش خلاقیت و تقویت حافظه می شود . جواهر گران بهای اوپال در رنگ های جذاب رزگلد ، سفید و مشکی یافت می شود .

استفاده از این نوع سنگ برای مقابله با بیماری ها بسیار مفید واقع می شود و باعث ایجاد انگیزه برای افرادی که دچار بیماری های تهدید آمیز هستند ، می شود . استفاده از این سنگ خوشبختی و شادی را برای فرد استفاده کننده به ارمغان می آورد .

خواص سنگ لاجورد : از این جواهر آبی رنگ برای تسکین و درمان سردرد از گذشته تا امروز استفاده شده است . از دیگر فواید و خواص این سنگ می توان به درمان فشار خون بالا نیز اشاره کرد . این گوهر هماهنگ کننده انرژی های بیرون و درون بدن می باشد . استفاده از این سنگ کمک به ایجاد صلح و دوستی می کند

سنگ ماه تولد آبان:

از سنگ های متولدین آبان ماه می توان به توپاز ، یاقوت سرخ ، آکومارین ، سنگ مرجان ، اشک آپاچ و ابسیدین اشاره کرد . سنگ های متولدین ماه آبان انرژی خود را از سیارات اورانوس و مریخ دریافت می کنند . این سنگ ها به انرژی درمانی متولدین ماه آبان کمک بسیار زیادی می کنند . اکنون به شرح خواص برخی از این سنگ ها می پردازیم :

خواص سنگ بریل : سنگ بریل که از آن به عنوان زیباترین سنگ ماه تولد آبان یاد می شود جزو محبوب ترین سنگ های قیمتی به شمار می رود . استفاده از این سنگ باعث تقویت ایمان به خداوند و تقویت توانایی های معنوی فرد می شود . به همراه داشتن این سنگ درختان باعث ایجاد آرامشی عمیق در افراد می شود .

خواص سنگ ابسیدین سیاه : این سنگ گرانبها را در مقابل امواج منفی ایستادگی می کند و حمله‌ های روانی ، استرس و ترس را از انسان دفع می کند . این سنگ برای بهبود مشکلات مفصلی و دردهای عضلانی درمان بسیار خوبی می باشد .

خواص سنگ اشک آپاچی : این سنگ نوعی از سنگ ابسیدین می باشد و از آن برای از بین بردن غم و اندوه و همچنین کاهش استرس بسیار مورد استفاده قرار می گیرد و همچنین فرد استفاده کننده از این سنگ را بخشنده می سازد . این سنگ باعث جذب بهتر ویتامین ها بخصوص ویتامین‌های C و D می شود .

خواص سنگ توپاز : این جواهر قدرتمند خواص شگفت انگیزی از جمله محافظت در برابر آسیب ها و تقویت توانایی های معنوی و همچنین افزایش هوش و خلاقیت را دارد . این گوهر گران بها نماد ثروت و عشق واقعی می باشد و شفقت ، محبت ، مهربانی و همدلی را به ارمغان می آورد . استفاده از این سنگ باعث می‌شود که تلاش‌های فرد استفاده کننده از این سنگ بی ثمر نباشد و شخص در کارهای خود به موفقیت برسد . سنگ توپاز علاوه ‌بر متولدین ماه آبان با متولدین فروردین ، مرداد و آذر تطابق کامل دارد .

 

سنگ ماه تولد آذر :

از سنگ های متولدین ماه آذر می توان به فیروزه ، توپاز زرد و آبی ، یاقوت سرخ و زرد ، آمتیست و بریل اشاره کرد . سنگهای ماه آذر انرژی خود را از سیاره مشتری می‌گیرند و به متولدین آذر ماه منتقل می کنند . اکنون به شرح خواص این سنگ ها می پردازیم :

خواص سنگ فیروزه : سنگ فیروزه مهمترین سنگ ماه تولد آذر می باشد . این جواهر گرانقدر به آسان شدن عمیق‌ترین افکار بسیار کمک می کند . استفاده از این سنگ موفقیت در قدرت به دنبال دارد و باعث دور ماندن از افکار شیطانی و افکار منفی می شود . سنگ فیروزه انسان را از فقر دور و خرسندی را جایگزین آن می کند . استفاده از سنگ فیروزه به بیداری نیرو و انرژی های درونی بدن کمک می کند و بسیاری از امراض همچون سردرد ، میگرن و دردهای عضلانی و استخوانی را از بین می برد .

خواص سنگ یاقوت زرد : این سنگ از محبوبیت بسیاری درمیان سنگ ها برخوردار است . یاقوت زرد می‌بایستی بر روی انگشتر کار گذاشته شود و به انگشت اشاره پوشیده شود تا اثر آن به بیشترین حد ممکن برسد . استفاده از یاقوت زرد باعث رسیدن به ثروت ، رفاه ، شهرت و موفقیت می شود .

خواص سنگ توپاز آبی : سنگ توپاز آبی یکی از زیباترین جواهرات می باشد و از محبوبیت بالایی برخوردار است . استفاده از توپاز آبی باعث تقویت توانایی های روانی و همچنین تقویت توانایی های کلامی می شود و استفاده از این سنگ موجب افزایش تمرکز بر روی امور خارجی می ‌شود.

سنگ ماه تولد دی:

از سنگ های ماه دی می توان به سنگ های گارنت ، یاقوت سرخ ، عقیق ، لاجورد و اونیکس اشاره کرد . سنگ های متولدین دی ماه انرژی خود را از سیاره زحل می ‌گیرند و این انرژی عظیم را در اختیاز متولدین این ماه قرار می دهد . که به شرح خواص این سنگ ها می پردازیم :

خواص سنگ گارنت : سنگ گارنت اصلی ترین و مهم ترین سنگ ماه تولد دی می باشد . این سنگ به عنوان یک تصفیه کننده خارق العاده محسوب می شود و خون ، قلب و ریه را به صورت کامل تصفیه می کند . سنگ فوق العاده گارنت به جذب ویتامین های ضروری بدن کمک می کند . سنگ گارنت فزاینده اعتماد به نفس در افراد است . این سنگ یک محافظ عالی در مقابل تمامی انرژی های منفی می باشد و انرژی های مثبت را جایگزین آن می سازد . از دیگر خواص سنگ گارنت می‌توان به خاصیت ضد افسردگی آن اشاره کرد . همچنین به همراه داشتن این سنگ ، از پیشرفت سرطان در مراحل ابتدایی آن ، جلوگیری می کند.

خواص سنگ عقیق : عقیق نماد شفا بخشی و بخت آوری محسوب می‌ شود . سنگ عقیق به عنوان پاکسازی قلب و عروق می باشد و همچنین به جریان و گردش خون بسیار کمک می‌کند . سنگ عقیق باعث تقویت حافظه و افزایش تمرکز فرد می‌ شود . این سنگ شفا بخش ، به درمان بی خوابی و داشتن خوابی راحت کمک می کند و تاثیرات آرامش بخشی فوق العاده بر روی افراد دارد .

سنگ های ماه تولد بهمن :

سنگ های آمتیست ، گارنت ، جاسپر زرد ، عقیق سبز ، فیروزه ، سوژیلیت و اوپال می باشد . این سنگ ها انرژی عظیمی از سیاره ی اورانوس دریافت می کنند که آن را در اختیار متولدین بهمن ماه قرار می دهند . اکنون می خواهیم به شرح خواص این سنگ ها بپردازیم :

خواص سنگ آمیتیست : سنگ آمیتیست اصلی ترین و مهم‌ترین سنگ ماه تولد بهمن می باشد . از سنگ آمتیست برای پاک سازی روانی استفاده می شود . این سنگ به تعادل سطوح انرژی در بدن افراد کمک می کند . افرادی که قصد ترک عادات بد خود را دارند می توانند از این سنگ استفاده کنند تا ترک عادات برایشان سهل شود . سنگ آمتیست باعث آرامش روانی افراد می شود و از کسانی که خوابی آشفته دارند کمک می کند تا خوابی آرام داشته باشند .

خواص سنگ جاسپر زرد : در صورت استفاده از جاسپر زرد ، فرد می تواند از انرژی خورشید استفاده کند و شور و نشاط را وارد زندگی خود کند . جاسپر زرد ترس ، استرس و اضطراب را کاهش می دهد و آرامش و ذهنی پاک و آرام را به شما هدیه می دهد . جاسپر زرد را می توان با آدرنالین تشبیه کرد چرا که انرژی بدن و ذهن را تقویت می کند و باعث ایجاد تعادل و هماهنگی بین انرژی های بدن می شود . سنگ جاسپر ، خوشبختی را برای صاحب خود به ارمغان می آورد .

خواص سنگ سوژیلیت : سنگ سوژیلیت به تازگی کشف شده است و جزو سنگ های قیمتی و محبوب به شمار می رود . به همراه داشتن این سنگ به افراد رنج دیده بسیار توصیه می شود چرا که دردها و رنج ها را از زندگی افراد به دور می کند و باعث از بین رفتن استرس ، ترس ، سر خوردگی و همچنین سایر انرژی های منفی می شود . استفاده از این سنگ باعث بهبود سر درد و میگرن می شود .

سنگ ماه تولد اسفند:

آکومارین ، یشم ، سنگ خون ، آمیتیست ، یاقوت سرخ و کبود و بلور کوارتز ، از سنگ های متولدین ماه اسفند می باشند . سیاره ای که بر سنگ های اسفند ماه حاکم است ،سیاره ی نپتون می باشد . در واقع سیاره نپتون انرژی لازم این سنگ ها را تامین می کند و سنگ ها ، انرژی دریافتی را به متولدین اسفند ماه منتقل می کنند . که به شرح خواص این سنگ ها می پردازیم :

خواص سنگ آکومارین : عنصر اصلی ماه تولد اسفند آب می باشد ‌. آکومارین به معنای آب دریا می باشد در نتیجه اصلی ترین و مهمترین سنگ ماه تولد اسفند ، آکوامارین می باشد . افرادی که از سنگ آکومارین استفاده می کنند مورد احترام سایر افراد قرار می گیرند . سنگ آکومارین ، شجاعت و توانایی ریسک کردن به فرد استفاده کننده می دهد و فرد می تواند با عزت نفس کار های خود را به خوبی پیش ببرد . استفاده از سنگ آکومارین باعث پرورش ذهن می شود و در واقع نوعی محرک روانی به شمار می رود .

خواص سنگ خون : در قطعات کوچک سنگ خون قسمت های قرمز رنگ قابل مشاهده می باشد ، که این امر علت نام گذاری این سنگ شده است . این سنگ را جاذب پول می دانند و گفته شده است که تاجران برای جذب مال ، این سنگ را در گاوصندوق های خود قرار می دهند . این سنگ ، از صاحب خود در مقابل فریب و نیرنگ مراقبت می کند.

سنگهای موافق و مخالف هر ماه

بهتر است بدانید که برخی سنگها هستند که نباید هر کسی از آنها استفاده کنند. مثلا اگر خرداد ماهی هستید بهتر است از فیروزه استفاده نکنید.

برج حمل / فروردین

 • سنگھای موافق = مرجان – حجرالدم – الماس – عقیق – زبرجد – سنگ یشم
 • سنگھای مخالف = مروارید – اوپال – سنگ موسی

برج ثور / اردیبھشت

 • سنگھای موافق = الماس – مروارید – یاقوت کبود
 • سنگھای مخالف = یاقوت اصغر (پکھراج ) – زبرجد – الماس زرد

برج جوزا / خرداد

 • سنگھای موافق = زمرد – سنگ یشم
 • سنگھای مخالف = یاقوت کبود – فیروزه – اکوامرائن

برج سرطان / تیر

 • سنگھای موافق = عقیق – حجرالقمر – مروارید – زبرجد – زمرد
 • سنگھای مخالف = سنگ موسی – لاجورد – روبی

برج اسد / مرداد

 • سنگھای موافق = یاقوت – یاقوت کبود – الماس – عقیق
 • سنگھای مخالف = یاقوت اصغر – زمرد

برج سنبله / شھریور

 • سنگھای موافق = زمرد – لاجورد – سنگ یشم – عقیق – الماس – زرقون
 • سنگھای مخالف = فیروزه – اکوامرائن

برج میزان / مھر

 • سنگھای موافق = الماس – یاقوت کبود – سنگ یشم – زبرجد – یاقوت اصغر
 • سنگھای مخالف = مروارید – سنگ موسی – روبی

برج عقرب / آبان

 • سنگھای موافق = یاقوت اصغر – الماس – عقیق سرخ – اوپل
 • سنگھای مخالف = زمرد – زرقون

برج قوس / آذر

 • سنگھای موافق = یاقوت اصغر – فیروزه – لھسنیا – حجرالقمر
 • سنگھای مخالف = عقیق – یاقوت کبود – اکوامرائن

برج جدی / دی

 • سنگھای موافق = یاقوت کبود – فیروزه – عقیق
 • سنگھای مخالف = حجرالقمر – روبی – اوپل

برج دلو / بھمن

 • سنگھای موافق = یاقوت کبود – عقیق – فیروزه
 • سنگھای مخالف = یاقوت اصغر – لاجورد – الماس زرد

برج حوت / اسفند

 • سنگھای موافق = زبرجد – لاجورد – حجرالقمر – سنگ یشم
 • سنگھای مخالف = عقیق – فیروزه – یاقوت کبود

 

سنگ ماه تولد بر اساس عملکرد بر روی چاکراها

در بدن مراکزى وجود دارد که به این مراکز انرژى یا چاکرا مى گویند. بیمارى ھا در اثر بسته شدن این مراکز انرژى پدید مى آیند. کانى ھا و سنگ ھاى باارزش قادر ھستند تا این گرفتگى ھا را از بین ببرند و انرژى حیاتى را به صورت منظم و با ارزش در ما جارى کنند. افرادى که مدیتیشن یا تمرکز مى کنند روى این نقاط آگاھى دارند و انرژى ھاى درونى را از این نقاط بیرون داده و آزاد مى کنند.

این مراکز در کدام مناطق بدن قرار دارند؟

مراکز انرژى یا ھمان چاکراھا در ھفت منطقه از بدن در راستاى ستون فقرات از پایین ترین قسمت تا بالای جمجمه سر قرار گرفته اند.

چاکراى نخست کجا قرار دارد؟

چاکراى ریشه یا پایه ستون فقرات (مودھارا) نخستین چاکرا است. این چاکرا محل ورود پرانا یا انرژى حیاتى است.

چه طیف رنگى مربوط به این چاکرا است؟

قرمز که نشانه زندگى، قدرت، نیروى جسمانى و حیات است.

چه سنگ ھایى مناسب این چاکرا ھستند؟

سنگ ھاى قرمز مثل مرجان قرمز، یشم قرمز، یاقوت قرمز و… مناسب این چاکرا ھستند.

این طیف رنگى بیشتر مربوط به متولدین کدام ماه است؟

یاقوت قرمز، اوپال آتشى، یشم قرمز براى متولدین فروردین مناسب است. یشم قرمز و یاقوت قرمز و عقیق قرمز براى متولدین آبان تیر و مرداد مناسب است.

دومین چاکرا کجا قرار دارد؟

چاکراى خاجى یا مرکز کلیه سواد ھیستانا (Swadhistana) در قسمت پایین شکم قرار گرفته است.

طیف رنگش چیست؟

نارنجى. نارنجى علامت انرژى است.

چه اثراتى دارد؟

قدرت ارتباطى، دفع خشم و کنترل بر خویشتن را متعادل مى کند. مسائل مربوط به ھضم غذا و گردش خون را منظم مى سازد.

چه نوع سنگ ھایى این طیف را دارند؟

عقیق نارنجى، سنگ ماه، اوپال آتشین که رنگ نارنجى دارند مناسب این چاکرا ھستند.

متولدین چه ماھى از طیف رنگ نارنجى بیشتر تحت تأثیر مثبت ھستند؟

سنگ کھربا براى متولدین خرداد، مرداد و شھریور مناسب است. عقیق نارنجى براى ماه ھاى اردیبھشت و آبان است.

در مورد چاکراى سوم بگویید

چاکراى سوم چاکراى شبکه خورشیدى (مانى پورا Manipura) است. رنگ نورى آن زرد و زرد طلایى است که نشانه عقل، ھوش و ذھنیت است. این چاکرا بالاتر از ناف قرار گرفته است.

رنگ زرد چه تأثیرى بر بدن دارد؟

رنگ زرد تأثیر مثبتى روى کبد، طحال، کیسه صفرا و اعصاب دارد. قدرت درمانى براى بیمارى مرض قند، یبوست دارد و کنترل کننده چاقى است.

سنگ ھاى مناسب آن کدامند؟

سیترین، کھربا، چشم ببر.

مربوط به متولدین کدام ماه است؟

کھربا به متولدین خرداد، مرداد و شھریور تعلق دارد، سیترین مربوط به متولدین ماه ھاى خرداد،
اردیبھشت، مرداد و شھریور است. چشم ببر به متولدین خرداد، شھریور و مرداد متعلق است.

چاکراى چھارم کجا قرار دارد؟

چاکراى قلب یا عشق الھى (آنات ھاتا Anathata) در وسط جناق سینه و بالای قلب قرار دارد. رنگ نورى آن قرمز، نارنجى، زرد طلایی، صورتى و سبز است. کلیه سنگھا با رنگھاى ذکر شده مانند مالاکیت، پریلات، تورمالین سبز و قرمز، کورل، کوارتز صورتى، کونزایت براى این چاکرا مناسب ھستند.

خاصیت درمانى اش چیست؟

براى رفع مشکلات قلبى، تنظیم گردش خون و فشار خون و ناراحتى ھاى پوستى مؤثر است.

و پنجمین چاکرا؟

چاکراى گلو یا حلق (ویھودھا Wihudha) است که روى حلق قرار گرفته است. رنگ آن آبى و آبى و سبز روشن است که علامت جاودانگى، اخلاص و الھام است. این رنگ روى بیماریھاى گرفتگى گلو و ناراحتى ھاى عصبى تأثیرگذار است. سنگھاى مربوط به آن فیروزه، تورمالین آبى، توپاز آبى، یاقوت آبى، اکومارین و… است.

مربوط به متولدین چه ماھى است؟

فیروزه به متولدین اسفند، یاقوت آبى به خرداد، اکومارین به خرداد، مھر، بھمن و اسفند مربوط مى شود. در قسمت سنگھا توضیح داده شده است.

چاکراى ششم کجا قرار دارد؟

چاکراى پیشانى یا چشم سوم (آجنا (Agna) در سمت پیشانى و کمى بالاتر از بین دو چشم قرار دارد. رنگ آن آبى نیلى است. این رنگ باعث باز شدن چشم سوم – دید بیرونى و درونى – است. این رنگ براى آرامش و درمان بیماریھاى ذھنى مفید است. رنگ نیلى آگاھى را بالا مى برد و براى زنده کردن خاطرات فراموش شده مفید است.

چه سنگھایى به این چاکرا تعلق دارد؟

یاقوت کبود، لاجورد، چشم شاھین، آزوریت.

و متولدین چه ماھى بیشتر تحت تأثیر این سنگھا ھستند؟

لاجورد به ماھھاى آذر، دى، بھمن و اسفند تعلق دارد.

آخرین چاکرا که چاکراى ھفتم است، کجاست؟

بالاى جمجمه یا تاج سر (ساھاس رارا (Sahasrara) در قسمت میانى بالاى سر قرار دارد. رنگش بنفش، سفید و طلایى است. این رنگ براى بیمارى ھاى ذھنى مناسب است و خواب را تنظیم مى کند.
فلورین، الماس، تورمالین و آماتیست مناسب این چاکرا ھستند.

ھر کدام از طیفھاى رنگى چه تأثیرى بر ما مى گذارند؟

این طیفھا در واقع ھمان رنگھاى نورى ھفتگانه (رنگین کمان) ھستند که از نور سفید سرچشمه مى گیرند. رنگھاى نورى به صورت انرژى پایان ناپذیر در سطح کره زمین، کیھان و ماورا ھمیشه در ارتعاش ھستند و به درون زمین نیز نفوذ مى کنند و انرژى ھاى مثبت و لازم کیھانى را وارد بدن ما کرده و در ما تعادل و توازن لازم را ایجاد مى کنند. در این زمان است که بیماریھا از ما دور مى شوند.

نحوه شارژ سنگ ھای درمانی :

برای شارژ سنگ ھا باید آنھا را بشویید و آن را از ناخالصی ھا پاک کن کنید . گاھی اوقات سنگی در اختیار شما قرار میگیرد تا شما بتوانید از آن انرژی بگیرید. شاید این سنگ قبل از شما مورد استفاده شخصی بوده که دچار بیماری و ناراحتی خاص بوده است. این سنگ از نظر فیزیکی به شما آسیب نمی رساند، ولی امکان دارد که افکار پریشان و انرژی منفی شخص قبلی را ھمراه داشته باشد و آن انرژی منفی شما را آزار دھد. بنابراین باید سنگ ھا مجدد شارژ شود.

آب ، آتش ، خاک و نمک دریا از عوامل پاک کننده سنگ ھستند. شما می توانید سنگ مورد نظرتان را در حدود ١ تا چند ساعت در آب جاری قرار داده و شارژ کنید. یا آن را داخل خاک بگذارید و سپس آن را بشویید. گاھی ھم می شود سنگ را روی شعله شمع قرار داد یا اینکه از نمک خشک دریا برای شارژ کردن آن استفاده کرد.

یک روش دیگر شارژ سنگ استفاده از کاسه تبتی است. 

کاسه تبتی

کاسه تبتی یا کاسه آوازه خوان (Singing Bowl) که در آوا درمانی و مدیتیشن و یوگا از آن استفاده می شود با تاثیری سریع باعث از بین رفتن استرس و تنش فیزیکی می شود، فقط با گوش دادن به صدای کاسه تبتی ، باعث افزایش بینش و خلاقیت فردی، آرامش ذهن می شود، حتی در صورتی که فقط کاسه آوازخوان را به محل درد در بدن نزدیک کنید، به تدریج درد از بین خواهد رفت.

کاسه آوازخوان یا همان کاسه مرتعش یک موسیقی اسرارآمیز و جادویی دارد که نوعی زنگ است حتی افسانه هایی قدیمی وجود دارد که در ساخت کاسه تبتی های قدیمی از عناصر نوعی شهاب سنگ نیز استفاده می شده.ابعاد این کاسه ها معمولا بین ۳ سانت تا ۲۰ سانت هست ولی در بعضی معابد کاسه هایی با قطر دهانه ۱ متر هم موجود است.کاسه هایی که امروزه ساخته می شود معمولا از مس و قلع تولید می شود البته ناگفته نماند مس موجود در معادن نپال در هیچ کجای دنیا یافت نمیشود و منحصر به فرد است. حروف یا علائم حک شده روی کاسه تبتی ها هم معمولا مانترا هستند و یا نماد های مقدس مربوط به مراسم ذکرخوانی.

چگونه با صدای کاسه تبتی سنگ خود را تمیز کنیم؟

 • سنگ خود را بردارید
 • کاسه تبتی خود را آماده کنید
 • سنگ را درون کاسه قرار دهید
 • شروع به حرکت دادن کاسه کنید تا از صدای آن لذت ببرید
 • سنگ شما تمیز شده است